Projektek

GreenPET

Projektek

GreenPET

A projekt célja

Az AI Regio Project keretében megvalósuló GreenPet experiment célja egy olyan szoftver-hardver infrastruktúra fejlesztése, amely lehetővé teszi a PET-palackok gyártási folyamatának környezetbarát minőségének átfogó nyomon követését, elemzését és ellenőrzését, két fő faktorra összpontosítva, amelyek a ökológiai lábnyomot is meghatározzák: Energia és Kibocsátás. A rendszernek rugalmasnak és nyitottnak kell lennie a bővítésre, mint a hulladékgazdálkodási szenzorok bevezetése. (például kamerával történő vizuális minőségellenőrzésre).

A kísérlet időtartama nyolc hónap (2023.02 – 2023.09.), melynek fő eredménye a GreenPET rendszer, amelyet a kiválasztott gyártó KKV-ban telepítenek és validálnak (jól meghatározott KPI-k segítségével). Fontos hangsúlyozni, hogy a technológiai szolgáltató KKV (IT) és a kiválasztott pilot (user/felhasználó) között folyamatos az együttműködés. Az ambíció azonban az, hogy ezt a tapasztalatot megosszák az ezen a területen működő más vállalkozásokkal, a DIH-hálózat segítségével, amely szintén egy AI REGIO projekt által kínált eszköz.

A kísérlet fő koncepcionális előnye a környezetbarát minőség mint többdimenziós koncepció modellezése a különböző adatforrásokból gyűjtött információk alapján, azaz az összes rendelkezésre álló paraméter együttes figyelembe vétele, ami többváltozós elemzést és bonyolultabb modelleket igényel. Ez az egyik oka annak, hogy miért kell egy adatfeldolgozási folyamatot (például a Data4AI-t) alkalmazni – hiszen ehhez a különböző feldolgozási elemek komplex összehangolására van szükség. További előny az anomáliás helyzetek valós idejű észlelése a többdimenziós térben, ami lehetővé teszi az azonnali reakciót és a hulladékcsökkentést.

A két fő technológiai előny:

1) hatékony és nem invazív infrastruktúra a releváns adatok érzékelésére, a környezeti szempontokra és a hegesztési folyamat minőségére összpontosítva

2) AI-alapú szolgáltatások a környezetbarát minőség monitorozására, a folyamat modellezésére és az eltérések proaktív észlelésére.

Az adatfolyam (1. ábra) olyan feldolgozó elemekből fog állni, melyek:

1) a különböző jeleket egységes formátumban adaptálja (lehetővé teszi azok átjárhatóságát)

2) az adatok minőségének biztosítása többféle adattisztítási módszer alkalmazásával (amelyet a Data4AI pipeline biztosít a Data4AI dokumentációjában leírtak szerint)

3) lehetővé teszi a reakciót a valós idejű anomáliákra, amelyet az AI REGIO technológiai eszköze támogathat (D2 Anomália analizátor és Predictor) – pl.: értesítés a Grafana-ban.

4) elsajátíthatja a folyamat viselkedésének modelljeit, amelyek felhasználhatók a folyamatjavítási potenciál kimutatására; 

5) műveletkezelést biztosítanak a feldolgozási folyamat eredményei alapján (gRPC alapján)

  1. ábra: AI REGIO technológiai eszközökön alapuló GreenPET2 architektúra

A megoldás egy új minőségellenőrzési és felügyeleti megközelítést vezet be, amely a) könnyen létrehozható (KKV-k számára megfizethető) és b) tapasztalatot halmoz fel, és c) támogatja a minőségi problémák felderítését (mielőtt azok eszkalálódnak), valamint d) folyamatos folyamatfejlesztést tesz lehetővé.

greenpet

háttér

Egyre növekvő (piaci) nyomás nehezedik az EU-ban a gyártó kkv-kra, hogy egyszerre legyenek nagyon versenyképesek és környezetbarátok. A PET-termékek gyártásában ez a szempont rendkívül fontos, mivel a PET-gyanta gyártása több toxikus kibocsátást (nikkel, etilbenzol, etilén-oxid, benzol) bocsát ki, mint az üveggyártás. Egy 16 oz-os A PET-palack több mint 100-szor annyi mérgező anyagot bocsát ki a levegőbe és a vízbe, mint az azonos méretű palackok üvegből való elkészítése. Még ennél is rosszabb, hogy a legtöbb mérgező anyag a levegőbe kerül, és a műanyagipar az országos összmennyiség 14%-át  teszi ki. (https://ecologycenter.org/plastics/ptf/report3/). A műanyag vizes palackok gyártási folyamata önmagában évente több tonna szén-dioxidot bocsát ki a légkörbe. Ennek eredményeként a környező oxigén szennyeződik, ami megnehezíti a légzést, és egyes régiókban akár meg is betegíti a lakókat.

 

A PET-palackokat gyártó kkv-k (beleértve a jelen javaslat kiválasztott kísérleti felhasználóját is) azonban nem rendelkeznek megfelelő tudással és tapasztalattal a környezetbarátabb gyártás megszervezésével kapcsolatban.

projekt

résztvevők

INNOMINE (partner DIH) – Magyarország

Az innomine Közép- és Kelet-Európa vezető innovációs menedzsment szakértője, aki tudást, kutatási és tanácsadási szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek azáltal, hogy innovációs programok pénzügyi támogatásával segíti összekapcsolni a startupokat és a kis- és középvállalkozásokat. A digitális innovációra, az ipar 4.0-ra és az akcelerációs programokra/projektekre specializálódott, és professzionálisan képzett tanácsadókból álló, több tudományágat átfogó csapattal rendelkezik, akik kutatási és tanácsadási szakértelemmel rendelkeznek a menedzsment, a technológia, az európai finanszírozás és az üzletfejlesztés területén. Digitális innovációs központként az innomine aktívan együttműködik több kulcsfontosságú európai kezdeményezéssel, valamint több mint 2000 kis- és középvállalkozással.

Az innomine jelenleg több mint 5 fő európai digitális innovációval és ökoszisztéma-fejlesztéssel kapcsolatos program tagja: 1. Cloudifacturing, amelynek célja, hogy fellendítse a felhőmegoldások elterjedését a gyártó KKV-k körében; a projektben az innomine kelet-közép-európai digitális innovációs központként működik. 2 DIH4CPS – az innomine szerepe a kísérletek megvalósításának (DIH-ként) vezetése, kommunikációs és disszeminációs tevékenységek vezetése, közreműködés egy európai DIH hálózat és szolgáltatásportfólió felállításában.

Vicze Gábor PhD, az innomine vezérigazgatója, vállalkozó, aki több mint 15 éves tapasztalattal rendelkezik a digitális iparágakban működő startupokról, scaleupokról és multinacionális cégekről. Erős innovációs, közfinanszírozási és szakpolitikai háttérrel rendelkezik (beleértve az európai politikát, a H2020-at és a strukturális alapokat). Szilárd kutatói háttérrel és erős nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik. Vicze Gábor vezető innovációs stratégiai szakértőként gyakran tevékenykedik mentorként, coachként, előadóként. Vicze Gábor több ipari szövetség és szervezet elnökségi tagja (pl. DIGITALEUROPE, IVSZ).

Centroplast D.O.O (partner gyártó KKV) – Szerbia

Szerep: Gyártó kkv, Pilot Definition DIH, disszemináció, DIH hálózatépítés, üzleti szolgáltatási rendszerfejlesztés meghatározásának támogatása, IoT integráció, karbantartás, pilot futtatása és validálása.

Műanyag csomagolóanyagok gyártásával, kereskedelmével és szolgáltatásaival foglalkozó Centroplast D.O.O. vállalatot 2005-ben alapította B.Sc. Dragan Pantić, aki 1995-ben kezdett műanyag csomagolást gyártani (centroplastnis.com). A Centroplast elsődleges tevékenysége PET (polietilén-tereftalát) csomagolás gyártása, másodlagos tevékenységei pedig PE és PP csomagolások gyártása. Az üzlet a kiváló minőségű, nem újrahasznosított anyagok felhasználásán, a modern terméktervezésen, a professzionális műszaki tudáson és a több mint húsz éves ügyfél szolgálaton alapul: eddig 100 000 000+ palackot szállított ki, a maximális havi gyártási kapacitás pedig 800 000 palack.

Az ötlettől a megvalósításig 20 munkanap alatt:

– A Centroplast bevezeti a 3D-s modellezést, és ellenőrzésre benyújtja a modell(eke)t – Mátrix műszaki előkészítése és gyártása – öntőforma csomagolás fúvásához

– Vizsgálati minták gyártása és benyújtása ellenőrzésre

– Az ügyfél általi ellenőrzés

– A kívánt mennyiségű csomagolás szerződéskötése és szállítása

ADA SYSTEM DOO NOVI SAD (IT partner) – Szerbia

Az 1992-ben alapított ADA egy modern informatikai szervezet, amely high-tech technológiákat alkalmaz összetett ipari problémák megoldására. Jól elismert technológiai szolgáltató a fejlett adatfeldolgozáshoz, a komplex eseményfeldolgozáshoz (CEP) és a valós idejű big data elemzéshez. A jelenlegi innováció középpontjában a dinamikus eseményfeldolgozó hálózatok állnak, amelyek támogatják a komplex helyzetek korai felismerését globális kontextusban, amelyek felhasználhatók proaktív big data architektúra fejlesztésére. Számos sikeresen kifejlesztett domain-orientált megoldás létezik: ADALed az utcai lámpák intelligens vezérléséhez, ADAGPS az intelligens navigációhoz, ADAPDA a távoli erőforrások mobil vezérléséhez a gyártási környezetben. Több mint 50 ügyfél használja a megoldást évek óta, köztük nagy gyártó cégek, fuvarozó vállalatok és kiskereskedők. Az alkalmazási területek a viselhető eszközökön alapuló e-egészségügytől (a beteg távoli megfigyelésétől) az IoT-vezérelt intelligens szállításon át, a kiberfizikai gyártási rendszerekig (rugalmas gyártás) terjednek, és a fő hangsúly a dinamikusan reagáló rendszerek létrehozására irányul, amelyek képesek időben vagy idő előtt érzékelni és reagálni). Teljes körű szoftverszolgáltatásokat kínál valós idejű megfigyeléshez, helyi feldolgozáshoz (Edge) és hatékony adatátvitelhez a szerverre (Cloud) és komplex nagy adatfeldolgozáshoz/elemzéshez, hogy hasznos ajánlásokat kaphasson a felügyelt entitások kezeléséhez (zárt vezérlőkör).

greenpet

háttér

Egyre növekvő (piaci) nyomás nehezedik az EU-ban a gyártó kkv-kra, hogy egyszerre legyenek nagyon versenyképesek és környezetbarátok. A PET-termékek gyártásában ez a szempont rendkívül fontos, mivel a PET-gyanta gyártása több toxikus kibocsátást (nikkel, etilbenzol, etilén-oxid, benzol) bocsát ki, mint az üveggyártás. Egy 16 oz-os A PET-palack több mint 100-szor annyi mérgező anyagot bocsát ki a levegőbe és a vízbe, mint az azonos méretű palackok üvegből való elkészítése. Még ennél is rosszabb, hogy a legtöbb mérgező anyag a levegőbe kerül, és a műanyagipar az országos összmennyiség 14%-át  teszi ki. (https://ecologycenter.org/plastics/ptf/report3/). A műanyag vizes palackok gyártási folyamata önmagában évente több tonna szén-dioxidot bocsát ki a légkörbe. Ennek eredményeként a környező oxigén szennyeződik, ami megnehezíti a légzést, és egyes régiókban akár meg is betegíti a lakókat.

 

A PET-palackokat gyártó kkv-k (beleértve a jelen javaslat kiválasztott kísérleti felhasználóját is) azonban nem rendelkeznek megfelelő tudással és tapasztalattal a környezetbarátabb gyártás megszervezésével kapcsolatban.

Dolgozzunk együtt!

Segítjük a növekedésedet! Írj nekünk és változtassuk meg a jövőt együtt!

Kapcsolat

(+36) 30 198 2838

1024 Budapest, Széll Kálmán tér 11.