Kezdetét veszi a peremterületek biológiai sokféleségét és termelékenységének növelését célzó MarginUp! projekt

2023.05.03. – 3 min read

A MarginUp! projekt keretében itthon a partnerek innovatív növénytermesztési kísérletet fognak végezni a Kiskunság félsivatagi talaján. A termelt biomasszát laskagomba körforgásos termesztésébe szeretnénk felhasználni, úgy, hogy a laskagomba termesztési ciklus lezárása után visszamaradó biomassza többcélú, kaszkád felhasználása történjen meg.

Az EU által finanszírozott MarginUp! projekt a biológiai sokféleség és a biomassza-alapú ipari alapanyag-előállítás lehetőségeinek növelését célozza marginális területeken. A projektet a Leibniz Institute of Agricultural Engineering and Bioeconomy (ATB) koordinálja, és nyolc különböző európai országból 29 partnert, valamint két Európán kívüli partnert (Argentína és Dél-Afrika) tömörít a mezőgazdaságból és biomassza-alapú gazdaságból.

A MarginUp! projekt fenntartható és körforgásos értékláncokat alakít ki a biomasssza-alapú termékek és bioüzemanyagok előállítására a marginális területeken termesztett ipari növényekből és terményekből. A MarginUp! növeli a mezőgazdasági rendszerek ellenállóképességét, fokozza a biológiai sokféleséget és elősegíti az érdekelt felek részvételét az éghajlatváltozással szemben ellenálló és a biológiai sokféleséget tiszteletben tartó, nem élelmiszercélú növények bevezetésével a marginális és alacsony termelékenységű földeken.

A hivatalosan 2022 decemberében kezdődött és 48 hónapig tartó projekt az Európai Bizottságtól a Horizont Európa program keretében a „Körforgásos és biomassza-alapú gazdasági ágazatok” (CORDIS) program keretében összesen mintegy hétmillió eurós támogatást kapott.

A spanyolországi Méridában tartott hivatalos indító találkozón a MarginUp! konzorcium először ült össze, hogy megvitassa az előttük álló feladatokat.

„A MarginUp! projektet azért hoztuk létre, hogy áttörést érjünk el a körforgásos biomassza-alapú gazdasági vállalkozások fejlesztésében, felértékelve ezzel a peremterületeket, elősegítve a biológiai sokféleséget és a társadalmi részvételt.”

– Dr. Philipp Grundmann, az ATB Társadalomtechnikai rendszerek és intézményi változások kutatócsoportjának vezetője és a MarginUp! koordinátora.

 

Magyarországi esettanulmány

Magyarország egyike a projektben részt vevő öt uniós régiónak, amelyek esettanulmányként termesztési kísérleteket végeznek. A magyar esettanulmány kiváló példa az innovációs ökoszisztéma különböző szereplőinek együttműködésére. A 2003-ban alapított Kujáni Kft-t célja, hogy segítse a mezőgazdasági termelőket az agrár-környezetgazdálkodási pályázatok útvesztőiben eligazodni. A vállalkozás számos kutatásban vesz részt a legjobb innovatív gyakorlatok bemutatásával homokos talajokon, szélsőséges kontinentális éghajlaton A 30 hektáros gazdaság biztosítja a MarginUp! project magyar kísérleti területét. A magyar esettanulmányban vezető szereplő, kecskeméti székhelyű Pilze-Nagy Kft. a legnagyobb laskagomba-termelő és -exportőr Közép-Európában. A fő tevékenységként gombatermesztéssel foglalkozó vállalkozás a kutatás-fejlesztésben is szerepet vállal, az elmúlt években számos hazai K+F projekt résztvevője, vezetője volt. Több saját fejlesztésű know-how-val is rendelkezik a laskagombaalapanyag-gyártás és gombatermesztés hulladékainak hasznosítása területén. A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. célja a hazai vállalatok versenyképességének és hatékonyságának növelése sikeres innováció és technológiatranszfer révén. A projektben a Kutatóintézet gondoskodik a szükséges technológiáról, figyelembe véve laboratóriumi hátterét; felel az SMS-alapú biofinomítás laboratóriumi modellkísérleteiért, valamint a laskagomba-termelés nyomon követését szolgáló egyéb enzimatikus és analitikai vizsgálatokért. Az innomine Digital Innovation Hub a magyar esettanulmány replikálhatóságát és skálázhatóságát vizsgálja, azonosítja annk alkalmazási területeit, bemutatja azt potenciális ügyfeleknek kiemelve az új modell előnyeit. Innomine az esettanulmányon túl egyedüli kelet-európai szereplőként innovációs szolgáltatások nyújtásával erősíti a projekt konzorciumot.

A magyar csoport célja újfajta ipari növények felhasználása a laskagomba termesztésben, és ennek megfelelően új termesztőközeg receptúra kifejlesztése és tesztelése, bővítve ezzel a jelenlegi nyersanyagportfóliót. A laskagomba termesztési ciklus lezárása után a visszamaradt termesztőközeget a magyar partnerek takarmányként és biofinomítói alapanyagként tervezik hasznosítani, annak kaszkádszerű felhasználásával bővítve az anyagáramok körforgását. A projekt bemutatja a kisléptékű biofinomítók azon erősségét, hogy különféle biomassza- alapú termékeket tudnak előállítani fenntartható és körforgásos szempontok szerint.

Háttér és igények

Jelenleg Európában a talajok 60-70%-a nem megfelelő állapotú, ami a talajgazdálkodási gyakorlat, a szennyezések, az intenzív mezőgazdaság, az urbanizáció és az éghajlatváltozás hatásainak következménye. Emiatt és más, a mezőgazdasági termelékenységet korlátozó biológiai és fizikai tényezők miatt az EU 28 tagállamok régióiának közel 30%-a marginális mezőgazdasági területek közé tartozik, azaz olyan földterület, amelynek mezőgazdasági vagy fejlesztési értéke csekély, mivel a rajta termesztett növények kevesebbet érnek, mint a területhez való hozzáférésért fizetett bérleti díjak. Ha ezeket a földeket elhanyagolják, tovább romlanak, ami a biológiai sokféleség csökkenéséhez és az ökoszisztéma károsodásához vezet, és a földet és a környező ökoszisztémákat még sebezhetőbbé teszi az éghajlatváltozás hatásaival, többek között az elsivatagosodással szemben.

A MarginUp! projekt megoldásokat javasol a marginális földterületek hasznosításának és jövedelmezőségének biztosítására, a biológiai sokféleség növelése mellett azáltal, hogy a marginális földterületeken fenntartható ipari alapanyagként az éghajlatváltozással szemben ellenálló és a biológiai sokféleséget tiszteletben tartó, nem élelmiszercélú növények termesztését helyezi előtérbe. Ez egyidejűleg biztosítja a megújuló alapanyagok bőséges helyi rendelkezésre állását a nagy értékű biomassza-alapú alapanyagok előállításához, valamint támogatja az ökoszisztéma helyreállítását és egészségét.

A MarginUp! partnerek szorosan együttműködve a földművelőkkel, gazdálkodókkal és a növekvő biomassza-alapú gazdasági ágazat érdekelt feleivel fenntartható és körforgásos értékláncokat hoznak létre, növelve a vidéki gazdálkodási rendszerek ellenállóképességét. A biológiai sokféleség és a környezeti előnyök további javítása érdekében a MarginUp! annak vizsgálatára összpontosít, hogy mely marginális területek alkalmasak az alacsony közvetett földhasználat-változással járó (ILUC) biomassza termelésére a legenyhébb negatív hatás mellett.

Tapasztalatszerzés a termőföldön: Hét esettanulmány

MarginUp! hét esettanulmányból származó tanulságokra épít: öt európai megvalósítási helyszín  Spanyolországban, Görögországban, Svédországban, Németországban és Magyarországon, valamint további kettő Argentinában és Dél-Afrikában együttesen növeli a projekt eredményeinek replikációs potenciálját. A konzorcium 29 partnere együtt dolgozik olyan jó gyakorlatok azonosításán a fenntartható biomassza-előállítás és a biomassza-alapú termékek területén, amelyek védik a biológiai sokféleséget és a helyi ökoszisztémákat. Minden egyes esettanulmány figyelembe veszi a terület jelenlegi használatát és tulajdonságait, és olyan növénykultúrákat és vetésforgó-stratégiákat javasol, amelyek a helyi igényeknek megfelelően növelik a biológiai sokféleséget és a talaj termelékenységét, a spanyolországi mediterrán talajoktól kezdve a görögországi bányaterületeken át a svédországi boreális talajokig, a németországi vizes élőhelyeken át a magyarországi sivatagos területekig, az argentínai leromlott állapotú legelőkig és a dél-afrikai bozótosok által elborított területekig. A termesztésre javasolt növények fenntartható erőforrás-ellátást teremtenek a biomassza-alapú gazdasági vállalkozások helyi és regionális szintű fejlődésének elősegítése érdekében, miközben ökoszisztéma-szintű előnyöket biztosítanak és az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképességet is növelik.

Ezekkel az intézkedésekkel a MarginUp! közvetlenül hozzájárul az európai klímasemlegességi célokhoz és szakpolitikákhoz, mint például az Európai Green Deal, a Körforgásos Gazdasági Cselekvési Terv, a Biomassza-alapú gazdasági Stratégia és az EU Talajstratégiája.

The next wave of innovation

legfrissebb Híreink

csak egy kattintásra

 

A legújabb innovációval, digitalizációval és finanszírozással kapcsolatos hírek.
Tarts velünk, formáljuk együtt a jövőnket. 

Kapcsolat

(+36) 30 198 2838

1031 Budapest, Záhony utca 7 (Graphisoft Park)