Projektek

soil-x-change

Projektek

Soil-X-Change

Határokon átnyúló tudáscsere és együttműködés előmozdítása a fenntartható talaj- és mezőgazdasági gazdálkodás területén

 

A projekt

A Soil-X-Change projekt célja a fenntartható talaj- és mezőgazdasági gazdálkodás területén érintett gazdálkodók, piaci szereplők, politikai döntéshozók, projektek és kezdeményezések összekapcsolása az innováció felgyorsítása érdekében. A projekt révén az innovatív megoldások egész Európában gyorsabban, szélesebb körben fognak terjedni. A Soil-X-Change intenzívebbé teszi a tematikus együttműködést a kutatók, gazdálkodók és más érintettek között az EU-országokban, ezáltal hozzájárul a hatékony mezőgazdasági tudáshoz és innovációhoz. A Soil-X-Change támogatja a zöld átállást, az intelligens mezőgazdaságot, a klímasemlegességet és a fenntarthatóságot, valamint a főbb szereplők tudásának bővítését és cseréjét. A Soil-X-Change 151 közvetlen partner igényeire reagál, emellett összegyűjti, kombinálja, harmonizálja, elemzi és integrálja a különböző projektpartnerek által kifejlesztett eredményeket és adattermékeket. A Soil-X-Change 9 tagországban osztja meg az innovatív gyakorlatokat.

A Soil-X-Change projekt összehozza az Európai Innovációs Partnerségi Operatív Csoportokat és a fenntartható talaj- és mezőgazdaságban dolgozó kulcsfontosságú érdekelt feleket, hogy egy EU-szintű hálózatot hozzanak létre, megosszák tudásukat, és olyan, használatra kész gyakorlatokat vezessenek be, amelyek lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy a mezőgazdasági termelési gyakorlattal kapcsolatos helyes döntéseket hozzanak. A projekt végén a tag és nem tag Operatív Csoportok kibővített tudása és innovatív ötletei beépülnek tevékenységeik körébe, és eredményeiket nemzetközi környezetben, valamint hálózatban több érintett számára bemutatják az EU országaiban.

A Soil-X-Change alulról felfelé építkező megközelítést alkalmaz (a gazdálkodóktól az Operatív Csoportokig), és gyakorlati ismereteket oszt meg a gazdálkodók és szakemberek számára megfelelő csatornák segítségével. A Soil-X-Change egy adat dashboardot és adaptációs útmutatót fog kidolgozni és közzétenni, amely vizuális és könnyen érthető adatmegjelenítési formátumban elősegíti a kutatási eredmények és a használatra kész gyakorlatok sikeres átadását. Az egész EU-ra kiterjedő hálózat, a bevált gyakorlatok kézikönyve és a műhelyek fellendítik az új módszerek közös tervezését és azok közös létrehozását, valamint fokozzák az együttes innovációt, az új OG-k (Operational Group) megteremtését és a nemzetközi együttműködést.

Az innomine konzorciumvezetőként a következő feladatokat valósítja meg:

 

  • Projekt menedzsment 
  • Kommunikáció, disszemináció és kapcsolatok kiépítése 
  • Kutatási és piaci igények együttes meghatározása 
  • Megközelítések és ötletek tesztelése/validálása 
  • IPR-menedzsment, beleértve a technológiatranszfert 
  • Oktatás és képzés 

soil-x-change

háttér

Az egészséges mezőgazdasági talaj létrehozásához, a környezethez és a fenntartható élelmiszertermelési rendszerhez elengedhetetlenül szükséges a fenntartható talaj- és mezőgazdasági gyakorlatok működtetése. Az olyan gyakorlatok, mint a takarónövények alkalmazása, a minimális talajművelés és a termés diverzifikálása javítják a talaj szervesszén-készleteit, a talaj szerkezetét, a vízvisszatartást és a tápanyagciklust, amelyek az agrár-ökoszisztémákban a fenntartható élelmiszertermelés és talajgazdálkodás mutatói. A fenntartható növénytermesztési rendszerek óvják a természetes környezetet, javítják az erőforrások felhasználásának hatékonyságát, és környezetkárosító hatások nélkül integrálják az ökológiai, biológiai, fizikai és kémiai elveket. Bár a mezőgazdasággal kapcsolatban folyamatos kutatások és fejlesztések folynak, azonban ezek talajgazdálkodással kapcsolatos kutatási eredményei és technológiái nem egységesítettek és nehezen fellelhetők. Az olyan kezdeményezések, mint az Európai CAP Network ígéretes megoldásokat kínálnak ezekre a kihívásokra. Jelentős fókuszt kapnak a projektkoordinátorok és más érdekelt felek közötti együttműködések, azonban kevés figyelmet fordítanak a gazdálkodókra és a mezőgazdasági szakemberekre. Ez a megközelítés akadályozza a tudásátadást és az információk szétbontását, amelyek egyébként a legjobb gyakorlatok regionális, nemzeti és kontinentális szintű hatékonyságának felmérésére szolgálnának. Többek között ennek a problémának a feloldását is célozza a Soil-X-Change projekt.

projekt

célok

1. Új hálózatok létrehozása és a meglévők megerősítése mind nemzeti, mind uniós szinten annak érdekében, hogy új szintre emeljük a tapasztalatcsere, a peer-to-peer tanulás és a fenntartható talajgazdálkodással kapcsolatos gyakorlatorientált projektekből, illetve kezdeményezésekből származó ismeretek terjesztését.

2. Összegyűjteni, értékelni, harmonizálni és konszolidálni a talajgazdálkodással kapcsolatos bevált gyakorlatokat és információkat, különös tekintettel a talajegészség-barát helyspecifikus megközelítésekre, az innovációs ismeretekre és az EIP szervezeti egységei, valamint más projektkezdeményezések által generált információkra. Célunk emellett új adattermékeket meghatározni,  a támogató forrásokat és eszközöket alkalmazni a tudás terjesztéséhez és a technológia átvételéhez.

3. Azonosítani és elemezni a valós igényeket, a fenntartható talajgazdálkodás alkalmazható elemeit, valamint az Operatív csoportok gyakorlataiban fellelhető hiányosságokat. Mindezek eredményeiről adatlapokat, kutatási összefoglalókat és szakpolitikai összefoglalókat készíteni.

4. Kommunikálni és disszeminálni a projekt eredményeit könnyen érthető, elfogadható és megvalósítható formátumban optimalizált hasznosítási és kommunikációs anyagokon keresztül.

5. A Soil-X-Change projekt és az Európai Innovációs Partnerségi Operatív Csoportok beágyazása az EU Agrártudásmegosztási és Innovációs közösségébe, és további országok közötti EIP-együttműködés ösztönzése a hálózat fenntartása érdekében.

soil-x-change

háttér

A fenntartható talaj- és mezőgazdasági gyakorlatok elengedhetetlenek az egészséges mezőgazdasági talaj létrehozásához, a környezethez és a fenntartható élelmiszertermelési rendszerhez. Az olyan gyakorlatok, mint a takarónövények alkalmazása, a minimális talajművelés és a termés diverzifikálása javítják a talaj szerves szénkészleteit, a talaj szerkezetét, a vízvisszatartást és a tápanyag-ciklust, amelyek a fenntartható élelmiszertermelés és talajgazdálkodás mutatói az agroökoszisztémákban. A fenntartható növénytermesztési rendszerek óvják a természetes környezetet, javítják az erőforrások felhasználásának hatékonyságát, és integrálják az ökológiai, biológiai, fizikai és kémiai elveket környezetkárosító hatások nélkül. Bár a mezőgazdasággal kapcsolatban folyamatos kutatások és fejlesztések folynak, azonban ezek talajgazdálkodással kapcsolatos kutatási eredményei és technológiái nem egységesítettek, nehezen fellelhetők. Az olyan kezdeményezések, mint az Európai CAP Network, ígéretes megoldásokat kínálnak ezekre a kihívásokra. Bár nagy figyelem irányul a projektkoordinátorok és más érdekelt felek közötti együttműködésre, kevés figyelmet fordítanak a gazdálkodókra és a mezőgazdasági szakemberekre. Ezek a megközelítések akadályozzák a tudásátadást és az információk szétbontását, amelyek egyébként a legjobb gyakorlatok regionális, nemzeti és kontinentális szintű hatékonyságának felmérésére szolgálnának. Többek között ennek a problémának a feloldását is célozza a Soil-X-Change projekt. 

projekt

célok

1. Új hálózatok létrehozása és a meglévők megerősítése, mind nemzeti, mind uniós szinten; annak érdekében, hogy a tapasztalatcsere, a peer-to-peer tanulás és a fenntartható talajgazdálkodással kapcsolatos gyakorlatorientált projektekből és kezdeményezésekből származó ismeretek terjesztését új szintre emeljük.

2. Összegyűjteni, értékelni, harmonizálni és konszolidálni a talajgazdálkodással kapcsolatos bevált gyakorlatokat és információkat, különös tekintettel a talajegészség-barát helyspecifikus megközelítésekre, az innovációs ismeretekre és az EIP szervezeti egységei és más projektkezdeményezések által generált információkra. Célunk emellett új adattermékeket meghatározni és alkalmazni a támogató forrásokat és eszközöket a tudás terjesztéséhez és a technológia átvételéhez.

3. Azonosítani és elemezni a valós igényeket, a fenntartható talajgazdálkodás alkalmazható elemeit, valamint az Operatív csoportok gyakorlataiban fellelhető hiányosságokat. Mindezek eredményeiről adatlapokat, kutatási összefoglalókat és szakpolitikai összefoglalókat készíteni.

4. Kommunikálni és disszeminálni a projekt eredményeit könnyen érthető, elfogadható és megvalósítható formátumban; optimalizált hasznosítási és kommunikációs anyagokon keresztül.

5. A Soil-X-Change projekt és az Európai Innovációs Partnerségi Operatív Csoportok beágyazása az EU Agrártudásmegosztási és Innovációs közösségébe, és további országok közötti EIP együttműködés ösztönzése a hálózat fenntartása érdekében.

soil-x-change

megközelítés

A Soil-X-Change szakaszos megközelítést követ, amely a következő négy pillérből áll:

1. ÉRDEKELTEK ELKÖTELEZŐDÉSE – tematikus együttműködések összekapcsolása, aktivizálása, elmélyítése.

2. TUDÁSFELVÉTEL ÉS ALKALMAZÁS – az együtt tanulás és a közös alkotás motorja.

3. SZEMÉLYRE SZABOTT MEGOLDÁSOK A SZÜKSÉGLETEKRE – a kereslet és a kínálat közötti optimális pont megtalálása.

4. FENNTARTHATÓSÁG ÉS REZILIENCIA – a továbblépés stratégája.

A projekt a következő európai innovációs programokat és célkitűzéseket támogatja 

 

  • az EU 2030-ig szóló talajstratégiája 
  • az EU biodiverzitási stratégiája 2030-ig 
  • az EU cselekvési terve „A levegő, a víz és a talaj nulla szennyezése felé”
  • biogazdasági stratégia 
  • a fenntarthatóság vegyianyag-stratégiája az európai zöld megállapodás által megkövetelt ökológiai átmenet segítésével 
  • klímasemlegesség 2050-re 
  • a mezőgazdasági ágazatokból származó üvegházhatású gázok csökkentése 
  • az EU meg nem újuló erőforrásoktól való függőségének csökkentése 
  • a biológiai sokféleség védelmét szolgáló szinergikus intézkedések előmozdítása 
  • Farm to Fork stratégia

soil-x-change

partnerek

Dolgozzunk együtt!

Segítjük a növekedésedet! Írj nekünk és változtassuk meg a jövőt együtt!

Kapcsolat

(+36) 30 198 2838

1024 Budapest, Széll Kálmán tér 11.